The K18i-2 takes the class-leading field of view of the predecessor and expands it even further, giving shooters unmatched awareness in dynamic, short-range scenarios. Designed for speed and clarity, it provides competitive shooters and tactical professionals with split-second precision and maximum responsiveness.
PRODUCT HIGHLIGHTS
- Ergonomics specifically designed for IPSC and 3-gun.
- True 8x zoom with real 1x magnification.
- VISIONFLEX – revolutionary optical design with an 18% wider field of view* and a remarkably generous eyebox.
- Illuminated reticle in second focal plane with MAXLIGHT function for extreme backlight situations.

*Based on the comparison to K18i at 1x.
TECHNICAL DATA
| Magnification: | 1-8x24i |
| Exit pupil: | 0.31 - 0.11 in |
| Eye relief: | 3.74 in |
| Field of view: | 150.0 - 18.57 ft/100 yds |
| Diopter compensation: | +2 / -3 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 4.9 - 13.9 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD |
| Adjustment range (E/W): | 86.4 / 86.4 in/100 yds | 24.0 / 24.0 MILS | 82.5 / 82.5 MOA |
| Parallax adjustment: | 100 m |
| Tube diameter: | 34 mm / 1.34 in |
| Length: | 11.81 in |
| Weight: | 22.5 oz |
| Focal plane: | 2. |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 years |
DATASHEET
DATASHEET DOWNLOAD
Second focal plane
Where riflescopes have reticles in the second focal plane, the size of the reticle remains constant, regardless of magnification. As a result, the coverage area changes with the chosen magnification.
MAXLIGHT
The MAXLIGHT function provides exceptionally bright illumination of the reticle in the second focal plane, ensuring clear target acquisition even under strong backlight conditions.
Main tube diameter 34 mm
The main tube has a diameter of 34 mm.
MIL
Click resolution MRAD: 0.1 MRAD click corresponds to a point of impact shift of 1 cm at a distance of 100 m.
Adjustment direction CW
The adjustment direction of the elevation and windage turrets is designed to be clockwise (cw).
Interchangeable Throw Lever
Removable throw levers, available in both short and long versions, can be positioned individually on the magnification adjustment ring for personalised control and comfort.
VISIONFLEX
VISIONFLEX creates an exceptionally wide field of view and opens a remarkably generous eyebox, delivering a natural, fatigue-free viewing experience that remains consistent across all magnifications.
Flip-Up Cover OCULAR 52 mm
K540i, K328i, K864, K18i-2
Flip-Up Cover OBJECTIVE 24 mm
K18i-2













