The K525i combines maximum optical performance and precision with unique handling and ergonomics. The DLR variant is optimised for the fast action nature of Dynamic Long Range competitions. It features extended field of view, easy to read clicks, extralong throw lever and parallax spinner.
PRODUCT HIGHLIGHTS
- Maximum optical performance with extra wide field of view
- 100 clicks per rotation - absolutely reliable repeat accuracy and clearly defined clicks
- Extra-large turret lettering for easy and fast reading
- Optional left or right TWIST GUARD windage
- Special equipment: extralong throw lever & parallax spinner for quick adjustments
- Precise illuminated SKMR4 reticle in 1st focal plane
TECHNICAL DATA
| Magnification: | 5 - 25 |
| Objective lens diameter: | 56 mm |
| Exit pupil: | 9.5 - 2.3 mm |
| Eye relief: | 95 mm |
| Field of view: | 7.7 - 1.6 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2 / -3.5 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 16.7 - 37.4 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD |
| Adjustment range (E/W): | 2.9 / 1.3 m/100 m |
| Parallax adjustment: | 20 m till ∞ |
| Tube diameter: | 34 mm |
| Length: | 377 mm |
| Weight: | 995 incl. Parallax Spinner, Throw Lever g |
| Focal plane: | 1 |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 years (2 years electronic) |
DATASHEET
DATASHEET DOWNLOAD
First focal plane
Where riflescopes have reticles in the first focal plane, the size of the reticle remains proportional to the target and adjusts with the magnification. This allows for precise aiming points and reliable distance measurement, regardless of the chosen magnification.
Main tube diameter 34 mm
The main tube has a diameter of 34 mm.
Adjustment direction CCW
The adjustment direction of the elevation and windage turrets is designed to be counter-clockwise (ccw).
Windage right
The windage adjustment is located on the right side.
ZEROSTOP
The ZEROSTOP (mechanical stop) is positioned 2–3 clicks below the zero indicator and is set after sighting in, allowing a quick and repeatable return to zero.
TWISTGUARD
The patented anti-rotation mechanism of the windage turret prevents unintentional adjustments by means of a freely rotating protective cap – without additional locking mechanisms, it is immediately ready for use.
EASYREAD
Adjustment turrets with EASYREAD labelling provide excellent readability and clear identification under challenging conditions.
Bubble Level 34 mm
K525i, K318i, K18i-2
Flip-Up Cover OCULAR 46 mm
K525i, K318i, K1050, K18i, K16i, HELIA
Flip-Up Cover OBJECTIVE 56 mm
K540i, K525i, K864, K1050, HELIA
Killflash ARD 56 mm
K540i, K525i, K864, K1050, HELIA








