The HELIA series impresses with uncompromising focus on the real essentials: functionality, reliability, handling and aesthetics. The perfect tool for hunting.
PRODUCT HIGHLIGHTS
- Ideal for hide/stand hunting with exceptionally high light transmission, whether dawn, dusk or night
- Perfect image with best contrast and wide, brilliant field of view
- Powerful optics system with exceptional edge sharpness
- Day/night illuminated reticle with intelligent automatic switch-off
TECHNICAL DATA
| Magnification: | 2.4 - 12 |
| Objective lens diameter: | 56 mm |
| Eye relief: | 95 mm |
| Field of view: | 16.5 - 3.3 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2 / -3.5 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 7.4 - 25.9 |
| Impact correction per click: | 0.36 inch (100 yds) 10 mm (100 m) .1 MIL |
| Adjustment range (E/W): | 1.9 / 1.9 m |
| Tube diameter: | 30 mm |
| Length: | 359 mm |
| Weight: | 680 g |
| Weight (SR-Rail): | 704 g |
| Focal plane: | 2 |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 Years (2 electronic) |
DATASHEET
DATASHEET DOWNLOAD
Second focal plane
Where riflescopes have reticles in the second focal plane, the size of the reticle remains constant, regardless of magnification. As a result, the coverage area changes with the chosen magnification.
Main tube diameter 30 mm
The main tube has a diameter of 30 mm.
AUTOMATICLIGHT
The KAHLES AUTOMATICLIGHT function detects the firearm’s tilt and instantly controls the reticle illumination. It automatically switches the lighting on when the firearm is brought into shooting position and off when it is lowered. This ensures intuitive operation and maximises energy savings.
SR-Rail (optional)
The SR rail (Swarovski rail) provides since several years the most innovative riflescope mounting option. The mounting rail grips the upper part of the mount with it’s teeth and guarantees complete shooting stability. Through this technique, the scope can also quickly and easily be mounted to different rifles and has established itself as a standard mounting rail in the market.
BT HELIA
Further information
Throw Lever HELIA
HELIA
Flip-Up Cover OCULAR 46 mm
K525i, K318i, K1050, K18i, K16i, HELIA
Flip-Up Cover OBJECTIVE 56 mm
K540i, K525i, K864, K1050, HELIA
Killflash ARD 56 mm
K540i, K525i, K864, K1050, HELIA






